dla_lekarzy
dla_pacjentow
FORDENT Bartosz Suliborski
1 2 3 4

Spectroshade

Oko jednak niedoskonałe

 

Prawidłowy dobór koloru zębów jest jednym z trudniejszych zadań w stomatologii. Dobór koloru przyszłego uzupełnienia przy brakach częściowych stwarza dodatkowe utrudnienie, jakim jest potrzeba dostosowania koloru korony do zębów własnych pacjenta. Niewłaściwie dobrany kolor dyskwalifikuje nową koronę, nawet najlepiej wykonaną pod innymi względami protetycznymi.

Przyczyną trudności we właściwym doborze koloru jest złożona budowa zębów oraz ograniczone możliwości ludzkiego oka. Tradycyjna procedura doboru koloru polega na przystawianiu wzorników kolorystycznych do zębów pacjenta. Lekarz wraz z pacjentem wspólnie określają kolor, choć dobór ten będzie zależał również od kolorów pomieszczenia, rodzaju oświetlenia w gabinecie lub pracowni, pory dnia, cery, makijażu, a nawet ubioru pacjenta. Istnieje więc duże ryzyko popełnienia błędu.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie cyfrowych, obiektywnych metod oceny koloru. Dysponujemy urządzeniem SpectroShade firmy MHT Spectroshade, które umożliwia optymalny dobór koloru koron i protez. SpectroShade należy do grupy spektrofotometrów, czyli urządzeń analizujących ilość światła pochłoniętego przez obiekt w całym zakresie pasma widzialnego: 380 do 720 nm. SpectroShade jest pierwszym i jak na razie jedynym systemem, który wykonuje analizy w odniesieniu do obrazu widzianego przez ludzkie oko. SpectroShade firmy MHT pozwala na obiektywne określenie koloru zęba lub zębów. Znajduje zastosowanie w protetyce i implantoprotetyce umożliwiając wykonanie pracy protetycznej optymalnie dopasowanej kolorystycznie do potrzeb pacjenta. System pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowej analizy trzech głównych składowych, dzięki którym postrzegamy kolor: jasność, nasycenie i barwa. Analizowane są również: transparencja i transluminescencja, kolory bazowe oraz kolory składowe, wykonywana jest pełna mapa kolorystyczna zęba. Po wykonaniu pracy, technik może wykonać analizę sprawdzającą jak będzie wyglądać uzupełnienie w ustach pacjenta – i to wszystko przed powrotem pracy do gabinetu. Oszczędza to czas, koszty i nerwy lekarza oraz technika a przede wszystkim pacjenta.

 

The Wand

Nowoczesna stomatologia bez bólu

Czy leczenie stomatologiczne bez bólu jest możliwe?

Większość pacjentów potwierdza, że leczenie stomatologiczne w znieczuleniu jest bezbolesne. Natomiast jest wielu wśród nas, którzy boją się samego znieczulenia, lub mają złe doświadczenia z tradycyjną igłą i strzykawką.  Boją się zwłaszcza dzieci.

Dlaczego podanie znieczulenia stomatologicznego za pomocą strzykawki często jest bolesne?

Źródłem bolesnych doznań najczęściej nie jest samo wkłucie igły, lecz ciśnienie i tempo aplikacji środka znieczulającego, który zbyt szybko podawany rozpiera tkanki powodując odczucie bólu o różnym natężeniu. Pozabiegowe odrętwienie i brak czucia znacznie obniża komfort pacjenta po zakończonej wizycie.

Bezbolesne znieczulenia w stomatologii

Dziś nie tylko leczenie, ale również samo podanie znieczulenia może być zupełnie bezbolesne. Oznacza to mniejszy stres i brak bólu podczas całej wizyty w gabinecie lekarza. Taki sposób aplikacji zapewnie The Wand, technologia, która jest szczególnie polecana do znieczuleń osób wrażliwych na ból, a zwłaszcza dzieci. The Wand, prócz bezbolesnej aplikacji znieczulenia daje pacjentowi coś jeszcze. Komfort po zabiegu stomatologicznym.

 

Zobacz, jak działa The Wand.

Co to jest The Wand

The Wand to innowacyjne, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki, która z wyglądu przypomina długopis. Samo podawanie znieczulenie odbywa się manualnie – lekarza przykłada końcówkę do dziąsła pacjenta i pod kontrolą mikroprocesora podaje środek znieczulający. Komputer cały czas informuje o kolejnych etapach przenikania środka do tkanek i kontroluje proces aplikacji - tempo podawania i ciśnienie.

Wolniej, wolniej… bez bólu!

O wyjątkowości technologii The Wand stanowi kontrola mikroprocesorowa ciśnienia i tempa podawanego płynu oraz końcówki aplikacyjne. Te właśnie czynniki sprawiają, iż podawanie znieczulenia jest bezbolesne. Środek znieczulający jest tu aplikowany z prędkością fizjologiczną, tzn. taką, która pozwala tkankom na bieżąco wchłaniać dostarczany płyn – nie tworzy się wysokie ciśnienie, dlatego nie ma przykrego odczucia rozpierania dziąsła. Komputer cały czas kontroluje, czy tempo aplikacji jest właściwe. Podanie znieczulenia przy pomoc The Wand trwa ok. 2 min, przy czym natychmiast po zakończeniu aplikacji tkanki są już znieczulone i można przystąpić do zabiegu. Przy tradycyjnych technikach czas oczekiwania na działanie środka znieczulającego od momentu wykonania zastrzyku wynosi ok. 10 – 15 minut.

Magiczne różdżki, czyli końcówki aplikacyjne

Końcówki aplikacyjne The Wand – magiczna różyczka! Specjalna technika prowadzenia końcówki w tkankach sprawia, iż pacjent nie odczuwa jej obecności w dziąśle. Dzieje się tak dlatego, iż cały czas trakcie wprowadzania w głąb tkanek igły aplikowany jest płyn znieczulający. Płyn tworzy pewnego rodzaju osłonę na czubku igły – tzw. płaszcz anemizacyjny. Oznacza to, iż do tkanek dociera najpierw środek znieczulający, a dopiero potem, do znieczulonych już tkanek, zbliża się igła. W efekcie igła porusza się w znieczulonych już tkankach i dlatego pacjent nie odczuwa jej obecności. Końcówki mają jeszcze jedną zaletę – absolutnie nie przypominają strzykawki. Szczególnie cieszy zestresowanych pacjentów, zwłaszcza dzieci, którym strzykawka najczęściej niezbyt dobrze się kojarzy.

 

Unikalny komfort po wizycie

Nie sposób przecenić jeszcze jednej zalety The Wand – brak odrętwienia twarzy. Pacjent cały czas zachowuje pełną mimikę, może normalnie mówić, twarz zachowuje naturalny wygląd. Dzieje się tak dlatego, iż The Wand umożliwia znieczulenie ściśle wybranego obszaru – np. jednego zęba, bez zbędnego znieczulanie dalej położonych tkanek miękkich. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do zwykłych zajęć, a osoby aktywne zawodowo samą wizytę mogą zaplanować nawet w połowie dnia.

Oryginalna technologia Piezosurgery znacznie zwiększa możliwości kliniczne każdego chirurga i implantologa. Dzięki opatentowanym, kontrolowanym, trójwymiarowym drganiom ultradźwiękowym Piezosurgery znajduje szerokie zastosowanie w chirurgii stomatologicznej i szczękowej, implantologii, periodontologii, ortodoncji chirurgicznej. Piezosurgery został opracowany specjalnie do cięcia tkanek kostnych z minimalizacją ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich. Piezosurgery zostało stworzone, aby przezwyciężyć ograniczenia w precyzji wykonywania zabiegu i bezpieczeństwie śródoperacyjnym, które występują przy użyciu tradycyjnych narzędzi do chirurgii tkanki kostnej. Umożliwia lekarzowi to, na co nie pozwalają inne instrumenty.

Tajemnicą tej opatentowanej technologii ultradźwiękowej jest unikalne oprogramowanie ściśle współpracujące z końcówkami roboczymi. W trakcie cięcia nie wydziela się nadmierna ilość ciepła, nie dochodzi do martwicy kości.

Dysponujemy najnowszym urządzeniem czwartej generacji: Piezosurgery Touch – obsługiwanym za pomocą panelu dotykowego, o oryginalnym, nowoczesnym wyglądzie.

 

 

Dlaczego warto skorzystać z technologii Mectron Piezosurgery®, czyli unikalne cechy:

  • mikrometryczne i kontrolowane cięcie tkanki kostnej – niespotykana precyzja i kontrola działania w polu operacyjnym
  • selektywne cięcie tkanek twardych bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich – maksymalne bezpieczeństwo dla lekarza i pacjenta­
  • kawitacja płynu irygującego – stymulacja regeneracji komórek, poprawienie gojenia, podwyższona widoczność śródoperacyjna
  • ­opatentowana, unikalna technologia ultradźwiękowa zapewniająca optymalną efektywność cięcia bez nadmiernej emisji ciepła
  • ­wysokie walory ergonomiczne urządzenia – komfort pracy dla lekarza
  • możliwość łatwej sterylizacji wszystkich części urządzenia

 

FORDENT Bartosz Suliborski | ul. Jana 14a 91-350 Łódź | 698 745 910 | fordent.suliborski@gmail.com
Copyright © 2019 FORDENT
Wykonanie: Phetrak Internet Technologies